Történetünk
A Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) bemutatása
A Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) egy több mint 30 éve működő országos érdekvédelmi szervezet, amely széleskörű tapasztalatával képes átlátni az előadó-művészeti szféra igényeit és lehetőségeit. Ernyőszervezetként feladata az érdekegyeztetés, valamint az előadó-művészeti terület gazdasági és szakmai képviselete hazai és nemzetközi szinten.
A FESZ az elmúlt évtizedek során jelentős szerepet vállalt az előadó-művészet fejlődésében, és hozzájárult a magyar kulturális élet sokszínűségéhez.
Az elmúlt 30 év legfontosabb eredményei
- 2008: A FESZ részt vett a 2008-as előadó-művészeti törvény előkészítésében.
- 2017: Elindult a Minek ment oda projekt, amely a színházi munkahelyeken tapasztalható visszaélések kezelését célozta.
- 2018: Elindult a Biztonságos terek projekt, amely segített iránymutatást adni a színházak számára biztonságos munkakörnyezet kialakításához, különös figyelmet fordítva a kiszolgáltatott helyzetben lévőkre.
- 2019: A FESZ elindította A kultúra Nemzeti Alap mozgalmat az NKA (Nemzeti Kulturális Alap) megmentéséért.
- Pályázatírói workshopok szervezése a teljes előadó-művészeti szektor számára.
- 2020-2021: A FESZ létrehozta a Segély Alapot, amely a színházi dolgozók számára nyújtott támogatást a COVID-19 járvány hatásainak enyhítésére.
- 2021-2022: Megalapította a Lengyel Anna vándordíjat a kiemelkedő előadó-művészeti tevékenységek elismerésére.
- 2023: Válságfórumot hívott össze a kulturális szervezetek számára, hogy tiltakozzanak a központosítást szorgalmazó kulturális törvény ellen.
Tudtad?
- A független előadó-művészeti szektor évente több mint 5000 előadást hoz létre, és több mint 700 000 nézőt ér el. (Forrás: kulturális statisztika)
- A színházlátogatók 20%-a a független színházi előadásokat választja. (Forrás: Závogyán Magdolna, kultúráért felelős államtitkár)
- A FESZ (Független Előadó-művészeti Szövetség) 1994-ben alakult 9 tagszervezettel, hogy képviselje a kísérletező és innovatív színházakat.
- Tagjaink közé tartoznak többek között: A38 hajó, ARTUS Kortárs Művészeti Stúdió, Duda Éva Társulat, Dumaszínház, FÜGE és a Jurányi Inkubátorház, Gólem Színház, HODWORKS, KÁVA, Kerekasztal Színházi Nevelési Központ.
- Néhány példa még az elmúlt 30 év tagságából: Merlin Színház - Jordán Tamás alapítóval; Pintér Béla Társulat, Szputnyik Hajózási Társaság - Bodó Viktor vezetésével, Proton Színház és Mundruczó Kornél, a Krétakör Schilling Árpád irányításával.
Kép

Név
tudtad3.png
Kép

Név
tudtad1.png
Kép

Név
tudtad.png
Kép

Név
tortenetunk.png